Tuesday, June 16, 2009

Skad sie bierze sweterek? Czyli co zrobic z welna po kolei

Tak troszke nie pokolei z tymi poradnikowymi postami jade, ale coz... czego sie nie robi dla wiernych czytelnikow :) Moze miniliste zrobie co i jak po kolei a juz sami potem sobie bedziecie szukac :)
1. golimy zwierze lub zbieramy plona z roslin
2. pierzemy. i tu rozne szkoly roznie mowia, jedni, ze prac inni, ze nie ma potrzeby w tej chwili, ze mozna pozniej. ja osobiscie robie to na tym etapie, z czystej pedantycznej przypadlosci. nooo... nie lubie jak przy czesaniu czy przedzeniu pojawia sie brud i kurz (po praniu i tak sie pojawia, ale nie tak skumulowany jak bez prania). natomiast jesli chcemy miec wodoodporna czapke (tylko z wlokien zawierajacych lanoline) to prosto z welny obcietej nawet bez specjalnego czesania przedziemy i robimy i juz, lanolina i tluszcz zadnej kropli wody nie przeposzcza.
3. czeszemy. i tu tez roznie, jak sie ma welne dobrej jakosci mozna przasc prosto z lokow, bez czesania, ale to musi byc naprawde dluga, albo jesli chcemy uzyskac artystyczny efekt nieladu na wloczce. ja czesze w tym momencie, chociaz fanka tej operacji nie jestem czy to czesanie reczne, czy greplarka bebnowa, no nuda po prostu. czasem pomaga mi moj syn lub/i partner zyciowy, wtedy jakby wiecej fanu jest. polecam wiec czesac zawsze w towarzystwie :)
I tu kroliczyca odpowiadam na twoje pytanie, czy welna sie filcuje w trakcie czesania: nie, taka mozliwosc nie istnieje. zeby welna sie filcowala musi nastapic reakcja mechaniczna, czyli ubijanie lub pocieranie welny z woda i mydlem.
Wlokna welny pecznieja pod wplywem goracej wody a luski sie otwieraja i zachodzac na siebie jakby sie klejaja. najlepiej jest traktowac welne na przemian to goraca to zimna woda, wtedy doznaje ona szoku i szybciej sie wlokna skrecaja. waznym elementem jest tez mydlo, bo to wlasnie ono zmiekcza luski pozwalajac im sie mocniej scisnac. jak wiec widzisz na sucho targac welne mozna do woli, czy to reka, czy maszyna.
4. farbujemy, lub jesli mamy welne w pieknym naturalnym kolorze to opuszczamy ten podpunkt, mozemy tez juz uprzedzona welne ufarbowac, czyli zamieniamy 4 na 5 i odwrotnie, wg. inwencji i uznania.
5. przedziemy, albo filcujemy
6. cieszymy oko gotowym produktem

2 comments:

  1. Chodziło mi bardziej o to, że włókna wygręplowane na bębnie są mniej uporządkowane, niż te wyczesane, które (podobnież) jakby bardziej układają sie w jednym kierunku. Ale dzieki za ten tutorial, przyda się.

    ReplyDelete
  2. Kruliczyco, to wcale nieprawda, ze na bebnie wlokna sa mniej uporzadkowane. Z bebna mozesz normalna tasme (rowing) zrobic jesli chcesz. Beben ma takie same kolce jak reczne kardery, po prostu jest wiekszy i szybciej idzie i tak na okraglo :) A wlokna jak najbardziej sie w jedna strone ukladaja. Masowka po prostu :)

    ReplyDelete